Trochę muzyki...

sobota, 10 grudnia 2011

Artykuł poniżej pochodzi  stad: kultura.newsweek.pl  i nie podoba mi się! Wczoraj miałam popsuty humor, jest parę rzeczy, które mnie wręcz rozwścieczyły, aż mi się chciało krzyczeć! Nawet nie chce mi się tego komentować i tylko wklejam to coś...


Doris Day, drugie życie dziewicyNa listy przebojów powróciła Doris Day, piosenkarka, którą uważano za obciachową już wtedy, gdy młodzi byli dzisiejsi 60-latkowie.


 Bohater najnowszej powieści Stephena Kinga „Dallas ’63” dowiaduje się, że w barze jego przyjaciela znajduje się przejście umożliwiające podróż w czasie. Konkretnie: do roku 1958. Na prośbę umierającego właściciela baru odbywa tę podróż: może dzięki niej uda mu się zmienić bieg historii i ocalić prezydenta Kennedy’ego. Podróż w czasie to częsty chwyt w powieściach i filmach. Rzadziej zdarza się w rzeczywistości. Jednak właśnie trafiła się okazja, by zasmakować przynajmniej jej namiastki. Za sprawą Doris Day. 87-letnia dziś amerykańska piosenkarka i aktorka wydała pierwszą od ponad 20 lat nową płytę. „My Heart” trafiło natychmiast do pierwszej dziesiątki brytyjskich bestsellerów muzycznych. A Doris Day stała się dzięki temu najstarszą artystką w dziejach branży, której album znalazł się na liście najlepiej sprzedawanych płyt z niepublikowanym materiałem.

Dziewczyna przedwojenna


Zabrzmi to bardzo nietaktownie, ale kiedy mówiłem znajomym o tej płycie, najczęstszą reakcją było: „Myślałem, że ona dawno umarła”. Doris Day bowiem jest postacią z dawno minionej epoki. Aby to sobie uświadomić, wystarczy kilka faktów.


Doris Mary Ann von Kappelhoff początkowo kształciła się na tancerkę. Jej nadzieje na karierę w tej branży zostały jednak unicestwione przez wypadek samochodowy, w którym doznała urazu nóg. Było to, drodzy państwo, w roku... 1937! John Lennon czy Bob Dylan nie byli jeszcze nawet w planach swych rodziców.


Nie było ich też na świecie w 1939 roku, gdy młoda artystka zaczęła karierę piosenkarską i – od tytułu pierwszej piosenki „Day After Day” – przyjęła estradowy pseudonim. Koncertowała z big-bandami, występowała w radiu (były to czasy przedtelewizyjne), a w 1942 roku urodziła jedynego syna. Zmarły w 2004 roku Terry Melcher, który jeszcze w tej historii powróci, był więc rówieśnikiem pierwszego pokolenia muzyków rockowych i (może niestety) przyjacielem wielu z nich.
 A najlepsze lata Doris Day szybko nadchodziły. W 1945 roku nagrała z orkiestrą Lesa Browna „Sentimental Journey”, swój pierwszy numer jeden na listach przebojów w USA. I coś znacznie więcej: nagranie piosenki zbiegło się z zakończeniem II wojny światowej. Utwór został nieformalnym hymnem amerykańskich żołnierzy wracających z Europy. Ot, coś jak u nas „Czerwone maki na Monte Cassino”.


W ciągu następnych lat wyśpiewywała przebój za przebojem. I rozpoczęła karierę filmową. W 1950 roku wygrała plebiscyt na ulubioną gwiazdę żołnierzy amerykańskich walczących w Korei. Trzy lata później tytułowa rola w klasycznym westernie „Calamity Jane” przyniosła jej Oscara za najlepsze wykonanie filmowej piosenki. Wizerunkiem słodkiej i niewinnej dziewczyny z sąsiedztwa rozkochała w sobie ówczesną konserwatywną Amerykę. Dostawała coraz bardziej prestiżowe role, partnerowali jej gwiazdorzy wielkich czasów Hollywood. Frank Sinatra, Clark Gable, Cary Grant. Parokrotnie – popularny w tamtych latach niejaki Ronald Reagan. No i Rock Hudson. Czołowy amant ukrywał homoseksualizm, niszczący go w tamtych czasach wizerunkowo. W ramach kamuflażu Hudson i zaprzyjaźniona z nim Day rozpuścili plotki o łączącym ich romansie, w rezultacie prawda o jego upodobaniach wyszła na jaw dopiero w latach 80.Być może za apogeum kariery artystycznej Doris Day należy uznać rok 1956. Zagrała wówczas w „Człowieku, który wiedział za dużo” u samego Alfreda Hitchcocka. Kaprysiła na współpracę z ikoną kina, narzekała, że Hitchcock nie udziela jej żadnych wskazówek (reżyser oświadczył później, że nie odzywał się, bo był w pełni zadowolony z jej gry). Szczególnie zaś nie podobała się jej piosenka, którą miała zaśpiewać w filmie. Zmuszona do nagrania, miała powiedzieć, że nazajutrz po premierze wszyscy o tej piosence zapomną. A to była „Que sera, sera”, jedyny bodaj ślad obecności Doris Day w popkulturze rozpoznawalny przez ludzi urodzonych długo po jej najlepszych latach. Wkrótce wszystko zaczęło się sypać. O tym, że nowa płyta Doris Day zabiera nas w podróż w odległą przeszłość, może nawet bardziej niż daty jej największych sukcesów przekonują okoliczności jej katastrofy artystycznej. Konserwatywna dziewczyna z sąsiedztwa została zmieciona ze sceny przez muzykę rockową i przemiany obyczajowe lat 60., określane w uproszczeniu jako: 

  Słodka idiotka


W 1958 roku jej piosenka „Everybody Loves a Lover” trafiła do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Po raz ostatni. Doris Day nie miała jeszcze powodów do zmartwień: przed nią wciąż było kilka filmowych hitów (m.in. „Nie jedzcie stokrotek”). Ale ostatnim kasowym filmem, w którym zagrała, były „Kosmiczne przygody Jennifer” z 1966 roku. Co więcej, jej wizerunek filmowy stał się symbolem obciachu i przedmiotem szyderstw. Słodka dziewczyna z sąsiedztwa zaczęła być postrzegana jako słodka idiotka; ironicznie nazywano ją „najstarszą dziewicą na świecie”. Miałaby jeszcze szansę to wszystko odwrócić, gdyby posłuchała Dylana śpiewającego, że „times they are a changin’”, i lepiej rozumiała nadchodzące zmiany. Propozycję zagrania kolejnej roli odrzuciła, uznając film za niemoralny. Rolę pani Robinson przyjęła Anne Bancroft, a film „Absolwent” znalazł się na sztandarach młodego pokolenia i do dziś ma status kultowego. Decyzja Doris Day była więc być może najgłupszym odrzuceniem roli w dziejach kina. Wprawdzie jej dawny partner z planu, Ronald Reagan, dwadzieścia kilka lat wcześniej odrzucił rolę w „Casablance” (tę, którą zagrał Humphrey Bogart), ale przynajmniej został później prezydentem Stanów Zjednoczonych.
A Doris Day wiodło się coraz gorzej. W 1968 roku zmarł jej trzeci mąż Marty Melcher. Żałobę artystki pogłębiał fakt, że Melcher senior był również jej menedżerem. I bez jej wiedzy podpisał kontrakt na telewizyjny show, który Day – choć bardzo nie lubiła telewizji – musiała przez pięć lat prowadzić, aż wreszcie stracił oglądalność. Co gorsza, okazało się, że nieboszczyk wraz z Jerome’em Rosenthalem (prawnikiem reprezentującym aktorkę od lat 40.) zdefraudowali jej pieniądze. Nie narzekajcie na polskie sądy! Doris Day procesowała się z Rosenthalem przez 20 lat. A zasądzana w kolejnych instancjach suma odszkodowania to rosła (w pewnym momencie przekraczała 20 milionów dolarów i była największą zasądzoną kiedykolwiek w procesie cywilnym), to spadała – ostatecznie stanęło bodaj na 6 milionach. Zapewne Doris martwiła się również o jedynego syna – Terry’ego Melchera. Był wprawdzie w latach 60. człowiekiem sukcesu, producentem muzycznym współpracującym z amerykańskimi gwiazdami: The Beach Boys, The Mamas and the Papas i The Byrds. Nagrane przez niego z tym ostatnim zespołem covery piosenek Dylana „Mr. Tambourine Man” i Pete Seegera „Turn, Turn, Turn” (z tekstem zaczerpniętym z biblijnej Księgi Eklezjasty) nie tylko stały się wielkimi przebojami, lecz także uznano je umownie za początek folk rocka, nowego nurtu w muzyce pop, który pod koniec lat 60. stał się niezwykle popularny.Niebezpieczne związki


Niestety, w paśmie sukcesów pojawił się cień, który zaciążył nad późniejszym życiem Melchera. Otóż w 1968 roku zgłosił się do niego pewien początkujący muzyk zaprotegowany przez Beach Boysów. A Melcher po wysłuchaniu jego piosenek, spławił go. Był to Charles Manson, który boleśnie odczuł to niepowodzenie. Wraz ze swoją ekipą odwiedził dom, z którego producent właśnie się wyprowadził. Dom ów wynajął Roman Polański z ciężarną żoną, a co było dalej, wszyscy wiedzą. Wedle jednej z wersji ludzie Mansona chcieli dopaść Melchera; nie spotkawszy go jednak – zabili wszystkich, którzy byli pod ręką. Wedle wersji drugiej – wiedzieli, że producent zmienił adres; przez okrutne morderstwo chcieli dać mu sygnał, że nie zazna spokoju.


Częściowo cel osiągnęli: Melcher już nigdy nie osiągnął spektakularnych sukcesów. Podobnie jak matka, która podupadłą karierę spychała na coraz dalszy plan, a zajmowała się procesowaniem z Rosenthalem i opieką nad zwierzętami. Tu – z sukcesem: zbudowała w USA fundamenty ruchu na rzecz praw zwierząt. Dlaczego teraz powróciła jako artystka? Pytanie jest nieprecyzyjnie postawione, bo i nieprecyzyjne jest określenie „My Heart” jako nowej płyty. Owszem, zawiera piosenki nigdy niepublikowane (m.in. covery przebojów Joe Cockera, The Beach Boys i Lovin’ Spoonful). Jednak niektóre nagrania powstały kilkadziesiąt lat temu, wszystkie zaś – przed śmiercią syna w 2004 roku. Właściwe pytanie brzmi więc: dlaczego koncern płytowy zdecydował się opublikować ten materiał, zakładając słusznie, że odniesie kasowy sukces, mimo że nawet dla pokolenia dzisiejszych 60-latków Doris Day jest postacią prehistoryczną? Prawdopodobnie z tych samych powodów, dla których Stephen King cofnął swego bohatera do roku 1958. Ameryka tęskni do czasów, które zacierają się w pamięci, więc łatwo zamienić je w arkadyjski mit. Czasów, gdy słabo rozumiano słowa „kryzys” i „terroryzm”, a świat pełen był uroczych dziewczyn z sąsiedztwa, z którymi chodziło się na potańcówki. Ameryka (i uzależniony od jej popkultury świat) tęskni za sobą z czasów, zanim straciła niewinność.


I może w ramach tego mitu wspólnym wysiłkiem Stephena Kinga i Doris Day prezydenta Kennedy’ego uda się ocalić? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz